هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - عاشورا واقعیت یا حقیقت ؟!!!!

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - عاشورا واقعیت یا حقیقت ؟!!!! امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

اگر در ریشه واژگان حقیقت و واقعیت دقت نمائیم به تفاوت آنها پی خواهیم برد . ریشه کلمه حقیقت "حق" است و به معنای راستی و درستی است و ریشه کلمه واقعیت "وقع" به معنای اتفاق افتادن است.

حقیقت اشاره به ذات , بطن , ماهیت , راستی , درستی و صحت دارد  و واقعیت اشاره به اموری دارد که عینی است و اتفاق می افتد . حقیقت ذات هرچیزی و غیر قابل تغییر است و بر خلاف واقعیت امری است که لزوما با برهان های علمی قابل اثبات نیست

در خصوص قیام امام حسین (علیه السلام)  و یارانش می توان گفت که واقعیت این است که ایشان در سال شصتم هجری قمری به سمت کوفه حرکت کردند و در محلی به نام کربلا لشکر یزید در جنگی نابرابر به آنها حمله کرد و امام حسین (علیه السلام)  و یارانش را به شهادت رساند و یزید پیروز این جنگ بود .


اما حقیقت می تواند این باشد که در کربلا امام حسین (علیه السلام) و یارانش برای نجات اسلام که دچار انحراف شده بود و برای ادای فریضه امر به معروف و نهی از منکر تصمیم به هجرت به کوفه گرفتند اما لشکر یزید به آنها حمله کرد و امام حسین (علیه السلام) و یارانش شهید شدند و امام حسین (علیه السلام) توانستند با نثار خون خود و یارانش بقای حیات اسلام را تضمین نماید و اسلام را زنده نگاه دارد و به حق پیروز این میدان بود .

و اینک پس از 1378 سال از عاشورای سال شصتم هجری قمری  از قیام امام حسین (علیه السلام)  چه روایتی ارائه می شود واقعیت ؟  حقیقت ؟ و یا تلفیقی از واقعیت و حقیقت ؟

و مهم تر اینکه آنچه روایت می شود فارغ از اینکه واقعیت قیام است یا حقیقت آن , تا چه اندازی  بر اصل  موضوع منطبق است و یا احتمالا دچار تحریف شده است ؟ اینکه میزان انحراف چه اندازه بوده است ؟ و چه تاثیری دارد و آیا به اصل موضوع خدشه وارد نموده سوال مهم تری است .

سعی بر آن خواهد شد در مطالبی در این وبلاگ با واکاوی اصل جریان قیام عاشورا و مقایسه روایاتی که هرساله از واقعیت و حقیقت قیام ارائه می شود به تفصیل پرداخته شود تا میزان انحراف از اصل موضوع مشخص گردد و عوامل انحراف و اهدافی که از ایجاد انحراف دنبال شده است بررسی گردد .

در راستای عینیت بخشیدن به مصادیق سعی بر آن خواهد شد مراسم آیین محرم روستای جنبذ به عنوان جامعه هدف در نظر گرفته شود تا  با مشارکت دوستان بتوانیم گامی هر چند کوچک در راستای اصلاح شیوه هایی که احتمالا باعث انحراف شده اند برداریم .


برچسب ها: moharam95،  

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 12:01 ب.ظ | نویسنده : کاظم علیزاده | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic