هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - دهیار پاسخ می دهد!!!

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - دهیار پاسخ می دهد!!! امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

در بعد از ظهر دوشنبه دهم شهریور 93 طبق هماهنگی قبلی که انجام شده بود و البته پس از مدتها کشمکش بالاخره دهیار ساعی و پرتلاشمان پذیرفتند تا این مصاحبه انجام شود در محل کار آقای ترابی حدود یک ساعت و نیم و در فضایی دوستانه  با هم صحبت کردیم که طبق قولی که داده بودیم  مشروح این گفتگو به اطلاع دوستان می رسد.

جناب آقای ترابی لطفا خودتان را معرفی بفرمائید؟
 
علی ترابی متولد اول شهریور 1362 روستای جنبذ . فوق دیپلم گرافیک.
 
وظائف دهیار  ؟
 
در قانون 48 وطیفه برای دهیار مشخص شده ولی وظیفه دهیار در سطح روستا  با چیزی که قانون مشخص کرده متفاوت است و مهمترین آنها اجرای طرح های عمرانی  , فرهنگی , پیگیری مسائل بهداشتی , اجرای مصوبات شورای  و تا حدودی رسیدگی به معیشت مردم می باشد.

با توجه به گذشت یک سال از عمر دولت و دوره جدید شورای روستا چه کارنامه قابل دفاعی از دهیاری ارائه می دهید ؟

بنده به عنوان دهیار با پیشنهاد شورای در تاریخ 1392/9/1  معرفی و از اول بهمن با ابلاغ رسمی شروع به کار کردم و عملیات عمرانی از ابتدای سال 93 شروع شده که  مهمترین طرح های انجام شده در این مدت شامل :
تکمیل غسالخانه
بهسازی فضای اطراف استخر
تسطیح زمین , لوله کشی و نصب تابلو نماز میت در محوطه مصلی
راه اندازی مجدد پارک کودک
پیگیری نصب انشعاب آب لوله کشی اهالی روستا می باشد .

با توجه به حوزه های محتلف فعالیت دهیار سوالاتی را که دوستان در همین وبلاگ پرسیده اند را به تفکیک هر حوزه از دهیار عزیز روستا پرسیدیم که در ادامه خواهد آمد.


حــــــوزه فرهنــــــگی:

با توجه به اینکه شناخت اهالی از  حضرتعالی قبل آنکه دهیار باشیدیک  فعال فرهنگی است شاخص ترین فعالیت های فرهنگی شما در این مدت چه بوده است؟

 
گله ای که از دوستان دارم انتظاری است که برآورده نشده و آن هم عدم حضور و مشارکت فعالان فرهنگی روستا است که یکباره عملا پشتم را خالی کردند . البته با توجه به فضای خاصی که بر روستا حاکم می باشد  توجیهات صحیح و به حقی  داشتند که  در مدت تصدی دهیاری توجیهات دوستان را درک می نمایم.
 در عین حال از فعالیت های قابل ذکر می توان به :
اعزام دو دستگاه مینی بوس از اهالی روستا به ششتمد جهت شرکت در مراسم 22 بهمن 92 و پذیرایی اهالی در این روز و برگزاری جشن نیمه شعبان در وررودی روستا  اشاره کرد . ولی کار فرهنگی زیربنایی انجام نشده به دلیل اینکه واقعا تنها بوده ام و وجود مسائل حاشیه ای روستا مانع انجام فعالیت های فرهنگی شده است.
باید گروهی باشند که بتوان کار فرهنگی زیربنایی انجام داد و دهیار با وجود مشغله های فراوان در حوزه های مختلف به تنهایی از عهده انجام کار فرهنگی برنخواهد آمد , علاقمند به حضور فعالان فرهنگی هستم تا با مشارکت و همکاری همدیگر انجام وظیفه نمایم که به عقیده حقیر زیر بنای تمام فعالیت های دهیار در همه زمینه ها , انجام فعالیت های فرهنگی است.

نخستین بنری که روی بیلبورد روستا  نصب شد انتقاداتی را به همراه داشت جه پاسخی دارید؟

نصب بیلبورد در ورودی روستا صرفا جهت اطلاع رسانی مردم بود که در مرکز تجمع مردم نصب شده است.

محل نصب و کارکرد بیلبورد محل اشکال نبوده بلکه محتوی بنر (موضوع زمانبندی استفاده از حمام روستا) مورد انتقاد واقع شده است.

ایرادی نمی بینم

با توجه به اینکه بیلبورد در گذری نصب شده که محل تردد اهالی سایر روستا ها هم می باشد مسائل حاشیه ای را به همراه داشته است.

اگر بخواهیم طبق فرهنگ روستا عمل کنیم به نوعی آب در هاون کوبیدن است حتی انتقاداتی از نسل جدید می شنویم که جای تعجب دارد. البته بعد از نصب بیلبورد روستا های هم جوار هم متقاضی ساخت بیلبورد شده اند که حرکت خوبی است.

آیا قصد  در آمد زایی هم  از  ساخت بیلبورد داشته اید؟

بله , حتی بخشی از هزینه های مراسم نیمه شعبان ار محل بنر تبلیغاتی آقای آل محمد تامین شده است و رایزنی هایی هم با بسیج ناحیه ششتمد انجام شده تا زمانی که بیلبورد خالی است از آن استفاده نماید و در مقابل بخشی از هزینه های کارهای فرهنگی و مراسم توسط بسیج تامین گردد.

جناب آقای ترابی چه برنامه ای برای ساخت خانه عالم دارید؟

خانه عالم به عنوان یک مجتمع فرهنگی که شامل خانه عالم , کتابخانه و .... باشد جز اولویت های کاری ما هست ولی در حال حاضر مشکل تامین زمین داریم . البته قولهایی داده شده اما مشکلات فرهنگی روستا مانع از انجام کار عمرانی می شود  به عنوان مثال فردی قولی در خصوص واگذاری زمین به دهیاری می دهد اما به محض اینکه درخواستی از دهیار داشته باشد که غیر منطقی و نشدنی باشد و با مخالفت دهیار یا شورای مواجه شود به طور کلی قید همکاری با دهیار را می زند.

یعنی اهالی بیشتر  دنبال بده بستان هستند تا امور خیریه ؟

متاسفانه بوده اند کسانی که اجابت نشدن خواسته نامعقولشان حتی منجر به عدم پرداخت حواله سوخت حمام شان شده است که به نوعی حق الناس می باشد چه برسد یه کار خیر .لذا در صورت تامین زمین و با مشارکت های مردمی و نه از بودجه دهیاری خانه عالم احداث خواهد شد و مشکل بزرگتری هم که هست اینکه بتوانیم ذهنیت عده ای خاص را که معمولا ایجاد مشکل می نمایند به سمتی ببریم که این محل نه تنها به عنوان خانه عالم بلکه به عنوان مجتمع فرهنگی با کارکرد هایی همچون کتابخانه , خانه عالم و ....... احداث شود.

جناب آقای ترابی آثار باستانی معمولا موید هویت تاریخی هر منطقه است و این ادعا وجود دارد که روستای ما بیش از 3000 سال قدمت دارد حتی بیشتر از شهر سبزوار و آنچه برای اثبات این مدعی وجود دارد کتابها و اسناد تاریخی است و صد البته آنچه در محیط روستا (از جمله برج ها و آساب های آبی) که  قابل رویت می باشد  . دوستان زیادی نگران تخریب این آثار تاریخی هستند سوال اینجاست دهیار و شورای اسلامی روستا دغدغه ای جهت حفظ این آثار دارند؟

نسبت به این مسئله نه تنها در روستای ما بلکه در کل ایران حساسیتی وجود ندارد.

این گفته شما صحیح نیست و حساسیت هایی وجود دارد و این عمومیت ندارد و از شما به عنوان مدعی العموم و مرجعی که می تواند در راستای پیشگیری از تخریب این آثار موثر باشد قابل قبول نیست که اینگونه از خود رفع مسئولیت کنید .

مجموعه شورا و دهیاری خیلی به این مسئله اهمیت نداده اند, تا الان اینگونه بوده است.

 آینده چطور؟

این قول را می دهم که  از گودبرداری اطراف برج ها جلوگیری به عمل آید علیرغم مشکلات فرهنگی خاصی که وجود دارد و متقاعد کردن مردم  نسبت به انجام و یا خودداری از کارهایی که تا الان برایشان عادی بوده و الان دغدغه فرهنگی محسوب میگردد بسیار سخت است و تا کسی وارد فضای کاری روستا نشود این گفته را درک نخواهد کرد . دقیقا همانند زمانی که ما از دور نگاه میکردیم و فعالان فرهنگی روستا از جمله آقای علیزاده مسول کانون فرهنگی روستا ادعا می کردند که واقعا فضای سنگینی است و نمی شود به راحتی کار فرهنگی انجام داد ما باور نمیکردیم ولی الان به خوبی درک میکنیم چه فضای وحشتناکی حاکم است و باید هزینه های زیادی پرداخت تا بتوان کاری را به ثمر رساند و حتی گاه به قیمت آبروی خود و اطرافیان هم تمام میشود . در عین حال بررسی خواهد شد و قطعا چنانچه برنامه ای برای احیا آثار تاریخی(قلعه بالا)  انجام نشود طی سالهای آینده به کلی تخریب می شود.

حــــــــــــــوزه عمرانــــــــــــــــی :


جناب آقای دهیار شاخص ترین فعالیت حضرتعالی در تمامی حوزه های کاریتان که مانور زیادی هم روی آن انجام شده است طرح بهسازی فضای اطراف استخر (پارک عمو رحمت) می باشد که از قضا بیشترین انتقادات را نیز به همراه داشته است. با توجه به تمامی محسناتی که برای این محل مد نظر هست ولی واقع شدن آن در محدوده طرح هادی روستا محل اشکال دوستان می باشد آیا قبل از اجرای طرح مطالعات لازم صورت گرفته است تا جانمایی طرح اصولی و کارشناسی شده باشد؟


کاملا در جریان طرح هادی بوده ایم و مشکل اساسی که طرح هادی روستا ها دارد این است که اجرای طرح هادی یک پروسه ده ساله دارد و چنانچه طی ده سال طرح اجرا نشود عملا منسوخ شده و باطل می باشد. عمر طرح هادی روستای جنبذ با توجه به اینکه سال 82-83 نقشه برداری شده ولی اجرا نشده است عملا  به اتمام رسیده و از لحاظ من طرح هادی زمانی اعتبار دارد که طی سه یا چهار سال اجرایی شود ولی در روستای جنبذ اجرایی نشده و اجرا شدن آن زمان بر است و البته نیازمند اعتبارات دولتی می باشد ولی دهیاری در طی این سالها و در زمان تصدی دهیاری توسط حقیر نسبت به رعایت طرح هادی و لحاظ نمودن عقب نشینی توسط اهالی در نوسازی ها انجام شده است نطارت کامل داشته است. اما مشکلات اساسی در ورودی روستا می باشد که می بایست نسبت به اصلاح و مهندسی طرح ورودی روستا اصلاحاتی انجام شود که نیازمند اعتبارات اساسی دولتی می باشد .


تضاد آشکاری در صحبت های شما هست که جای سوال دارد شما با علم به اینکه محل احداث پارک در محدوده طرح هادی بوده نسبت به اجرای آن اقدام نموده ایدو توجیه حضرتعالی هم این است که عمر طرح هادی روستا تمام شده  از طرفی مدعی هستید که شما به اتفاق دهیاران سابق روستا نظارت کامل و دقیق بر رعایت گذربندی و طرح هادی توسط اهالی داشته و دارید این تناقض گویی شما مصداق همان ضرب المثل معروف است که شما خرما میخورید و دیگران را از خوردن آن منع می کنید.


 اینطور نیست


شما به عنوان ناظر بر طرح هادی در طی این سالها می بایست با نظارت کامل و دقیق,  از ایجاد هزینه بیشتر برای دهیاری و دولت جلوگیری نمائید نه اینکه خودتان مشکل دیگری ایجاد کنید که نتوانید به دیگران هم تذکر بدهید؟

نه من این را قبول ندارم که چون ده سال از عمرطرح هادی گذشته این کار توجیه شدنی است و الان هم که طرح هادی بازنگری شود خیلی از گذربندی ها و .... تغییر خواهد کرد ولی بعضی از فضاها به علت مشکلاتی از جمله عدم رضایت ساکنین ممکن است تغییر ننماید ولی معطل نگه داشتن بهسازی فضای استخر هم با توجه به قرارگرفتن در محدوده طرح هادی  به صلاح نبوده است و عمر مفیدی که ما برای فضای ایجاد شده (پارک) در نظر گرفته ایم پنج سال است و تخریب آن هزینه زیادی را ضایع نخواهد کرد شاید حداکثر یک میلیون تومان از مجموع هفت میلیون تومان هزینه تمام شده آن بیهوده بوده و نباید هزینه می شده است. و به جرات می توان گفت یکی از بهترین کارهایی که در زمان فعالیت بنده انجام شده است همین طرح می باشد.


کار خوبی انجام شده و جای مانور هم دارد ولی شما حدود هفت میلیون تومان هزینه کرده اید که به طور میانگین 50 درصد آن جهت اجرای فونداسیون و مابقی صرف نماسازی و نصب تجهیزات شده است اگر شما طرح را در محل دیگری اجرا میکردید که احتمال تخریبش به هر دلیل (طرح هادی و .... ) به حداقل می رسید  و پنج سال بعد که عمر طرحتان بنا به ادعای خودتان به اتمام می رسید نیاز به انجام عملیات زیرساخت نبود و صرفا بهسازی نما و تعویض تجیزات مستهلک انجام میگرفت که بسیار مقرون به صرفه بود و هزینه کمتری داشت منطقی نیست؟


ما چاره ای جز این نداشتیم  شما وضعیت اطراف استخر را قبل از اجرای طرح تصور کنید آیا در شان روستا بود که ورودی آن منظره ای نامناسب داشته باشد؟


اگر هدف بهسازی بوده که نیاز به صرف این هزینه هنگفت نبوده و با هزینه کمتری هم به همان هدف می رسیده اید . شما دو دیدگاه را با همدیگر مخلوط کرده اید (بهسازی اطراف استخر و احداث پارک) که منجر به هزینه زیاد شده است قطعا شما یا هر مسئول دیگری با توجه به محدودیت شدید اعتبارات دولتی  در قبال این قضیه مسئول خواهید بود و مسئولیت جانمایی به عهده شما هست و می بایست آینده نگری لازم لحاظ می شده است و حیف خواهد شد که کل طرح  با این استحکام و اجرای خوب بعد از چند سال به کلی تخریب شود.


از دیدگاه بنده انجام این کار واجب بوده است و با پیشنهاد شورا , تصویب شرکت تعاونی دهیاران و تایید بخشدار انجام شده و چنانچه با طرح هادی در تضاد می بود شرکت تعاونی دهیاران از انجام آن ممانعت می نمود.


شما چنانچه طرحی را تصویب کنید و روی اجرای آن مصر باشید شرکت تعاونی دهیاران نهایتا با پذیرش مسئولیت انجام کار توسط شورای و دهیار روستا مخالفتی نخواهد کرد و بپذیرد که شما خرما خورده اید و منع رطب می کنید.


اجرای طرح هادی در روستا ها تا زمانی که اعتبارات نباشد یک طرح رضایتی است و با رضایت عموم مردم می بایست انجام گردد مردم باید خودشان توجیه باشند که اجرای طرح هادی به نفع خودشان هست و مردم به سادگی رضایت نخواهند داد ملکشان که در مسیر طرح هادی قرار میگیرد را واگذار کنند.


اجرای طرح هادی تاکنون به لحاظ کمبود اعتبار معطل مانده  ولی حداقل کاری که می بایست انجام داد کاستن از هزینه های آن است تا در آینده مجبور به دادن امتیاز به ساکنین بابت بناهایی که در مسیر طرح احداث کرده اند نباشید ولی شما علیرغم واقف بودن به این موضوع قائل به رعایت طرح نبوده اید . ان شا ا... دیگران از پاسخ شما قانع شده باشند و قضاوت در خصوص طرح بهسازی اطراف استخر و تبعات آن به عهده مردم و در انتظار آینده که چه هزینه هایی را به دهیاری تحمیل خواهد کرد.


ادامه دارد ..............................


 
طبقه بندی: اطلاع رسانی،  معرفی روستا، 

تاریخ : شنبه 8 آذر 1393 | 01:14 ق.ظ | نویسنده : کاظم علیزاده | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic