هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - باز محرم آمده

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - باز محرم آمده امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)
باز محرم از راه رسید و  جوش و خروش مردمان سرزمین ما به زودی تصویری زیبا و بی نظیر خلق خواهد کرد . اماای کاش .....
ای کاش همه این زیبایی ها  تنها جنبه ظاهری نداشته باشد بلکه زیبائی های باطنی و محتوایی آن بر نمود ظاهری اش غالب باشد تا به واسطه آن بتوان ادعا کرد که درک صحیحی از محرم و فلسفه قیام امام حسین (ع) شده است. موضوعی که به جرات می توان گفت سال به سال  کم رنگ تر از گذشته می شود و با استمرار این رویکرد ظاهری به جز یک نمایش خیابانی چیزی از محرم نخواهد ماند .
دوستان بزرگوار محرم یک صحنه کارزار رقابت برای کسب برتری در اجرای نمایش خیابانی نیست که هر کس تلاش در ایجاد برتری نسبت به دیگری دارد.
 مطلبی که سالها مغفول مانده است اینکه اغلب واعظین مداحان و نوحه سرایان با غفلت فراوان از رسالتی که بر دوش آنها قرار دارد منتهی تلاش خود را به کار گرفته اند تا با روش های گوناگون اجرای بهتر خود را (نوع صدا و نحوه اجرا) به رخ دیگران بکشند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی نمایند و جای بسی تعجب اینکه در خصوص زمانبندی اجرا و اینکه چه کسی در به اصطلاح حساس ترین نقطه و زمان نوحه سرایی نماید گاه چنان کشمکشی بین این دوستان صورت می گیرد که کمتر نشانی از خلوص و نیت خالصه آنان می توان یافت.
نکته بس تامل برانگیز اینکه رقابت بر سر اینکه چه نوع علم و طبل و سنج و .... تهیه شود که نسبت به دیگری بهتر و با ابهت تر و پرصداتر باشد  داستانی است  بس شنیدنی تر .
با این اوصاف می توان گفت محرم نه تنها یک فرصت نیست بلکه یک تهدید است که علاوه به اینکه به مرور کارکرد اعتقادی اجتماعی خود را از دست می دهد بلکه به واسطه نگاهی نادرست به نحوه برگزاری آئین آن به نوعی هنجارشکنی نیز خواهد انجامید . چشم و هم چشمی از آفت هایی است که به این تهدید بیشتر دامن می زند و بدتر اینکه این نوع از چشم و هم چشمی بسیار خطرناک تر از نوع شخصی آن می باشد به علت اینکه چشم و هم چشمی گروهی و هیئتی که با افراط و تفریط فراوانی همراه است علاوه بر اسراف فراوان نوعی کشمکشهای فکری و گاه فیزیکی را به همراه دارد که با فلسه قیام امام حسین (ع) که امر به معروف و نهی از منکر است تضاد آشکار دارد .
در ایجاد این  فضای رقابت نامیمون افراد و اقشار گوناگون تاثیرگذار بوده و هستند واعظین / ذاکرین که تریبون ها را در اختیار داشته اند و نفوذ کلام و روابطشان بر هیچ کس پوشیده نیست هیچگاه در حاشیه این مراسم پر طمطراق و هزینه بر نگاهی فرهنگی آموزشی و اعتقادی به واقعه عاشورا  نداشته و مهمتر آنکه تلاشی در جهت احیا این کارکردهای مهم و انتقال آن به جوانان و نوجوانان انجام نداده اند .
با یک حساب سر انگشتی چنانچه هر سال و در دهه محرم حداقل پنج نفر با مفهوم و فلسفه محرم و عاشورا به صورت کارگاه آموزشی و صحیح  آشنا می شدند امروز در یک روستا جوانان هیئتی دارای بینش عمیق بودند و شور و هیجان آنان در این ایام نه تنها ظاهری و کاذب بلکه با شعور همراه می شد که گذر زمان نه تنها هیچ خللی به آن وارد نمی کرد بلکه با انتقال سینه به سینه این مفاهیم همچون دژی محکم استوار و نفوذ ناپذیر می شد که ظاهر سازی و چشم و هم چشمی هیچ گاه به آن راه نمی یافت .
التماس دعا .طبقه بندی: فرهنگی،  مذهبی،  اجتماعی، 

تاریخ : دوشنبه 13 آبان 1392 | 09:59 ق.ظ | نویسنده : کاظم علیزاده | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic