هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - آفتاب پرست

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

هیئت ورزش و جوانان روستای گنبذ - آفتاب پرست امر به ورزش امر به معروف است. (مقام معظم رهبری)

شاید یکی از جالبترین رفتار ها در دنیای جانوران قابلیت تغییر رنگ خزندگان به خصوص آفتاب پرست ها باشد قابلیتی که انها را از بقیه موجودات متمایز کرده و جایگاه ویژه ای نیز  به آنها نزد انسان ها بخشیده  است  درست است که آفتاب پرست ها در بین جانوران به دلیل قدرت تغییر رنگ از شهرت خاصی برخوردارند اما بد نیست بدانبد که این توانایی در بسیاری از خزندگان شگفت انگیز مناطق حاره وجود دارد که البیته کارشناسان می گویند : «استتار تنها نیمی از خصوصیات  استثنایی خزندگان مناطق حاره است. آنها موجودات بسیار توانمندی هستند  » .

تغییر رنگ در آفتاب پرست ها در واقع یک واکنش عصبی است و نشانه وارد شدن استرس به آنها است . تغییر رنگ آقتاب پرست ها کاملا آگاهانه و ارادی است بنابراین تغییرات در رنگ آفتاب پرست ها یک سوال گسترده و نسبتا عمیق است.چسبناك بودن سطح زبا ن آفتاب پرست و داشتن فررفتگی ها و برآمدگی های فراوان ، آن را به یكی از كارامدترین ابزارهای شكار تبدیل كرده است . 

اما این امكانات فقط برای شكار جانوران كوچكی مانند حشرات كارایی دارند . حال آن كه بارها دیده شده است آفتاب پرست ها از جانوران بزرگتری مانند سوسمارها و پرندگان كوچك نیز تغذیه می كنند .

آفتاب پرست برای به دام انداختن چنین شكار هایی ، به زبان بسیار بزرگی نیاز دارد كه سطح گسترده ای نیز داشته باشد . چنین زبانی دست كم از سر خود جانور بزرگتر خواهد بود . چگونه آفتاب پرست با همین زبان نه چندان بزرگ و گسترده خود ، این شكارهای بزرگ را به دام می اندازد ؟

 آنتونی هرل و همكارانش برای پی بردن به راز زبان آفتاب پرست با زیر نظر گرفتن تعدادی آفتاب پرست از مراحل شكار آن ها فیلم برداری كردند . دوربین فیلم برداری آنان سرعت زیادی داشت . از این رو ، آنان توانستند تغییرات شكل زبان را در جریان به دام انداختن شكار مشاهده كنند . درست چند میلی ثانیه پیش از تماس زبان با شكار ،انتهای این اندام به درون فرورفتگی پیدا می كند و ساختار فنجان مانندی می سازد كه شكار را به درون خود می مكد.دنیای حیوانات بسیار شگفت انگیز است و اما جالب تر اینکه در دنیای ما آدمها هستند کسانی که سرعت تغییر رنگشان بسان آفتاب پرست می باشد البته نه رنگ ظاهری شان بلکه رنگ درونی که همان مرام و مسلک آنها می باشد . 

انسان هایی که مرام و مسلکشان  را بسته به شرایطی که عمدتان منافع مادی آنها برایشان تعریف می نماید به صورت آنی تغییر می دهند و در واقع اینگونه انسانها فاقد ایدئولوژی خاصی می باشند و غیر قابل اعتمادند و گاه این دسته انسانها با اعتماد به نفس فراوانی که دارند می کوشند خود را به جایگاهی برسانند که سرنوشت انسانهای زیادی بسته به آن جایگاه می باشد در واقع اینگونه افراد مصداق بارز این قطعه شعرند:


تمامآ حقه‌باز و شارلاتانند                           به هر جا، هر چه پاش افتاد، آنند

به هر تغییر شکلی مستعدٌند                        گهی مشروطه، گاهی مستبدٌند


اگر به اطراف خود به دقت بنگریم یسیار کسانی را می بینیم که اینگونه اند  کسانی که شاید در کمتر از یک سال گاه به خون کسی تشنه بوده اند و کمر همت به نابودی اش بستند و گاه چنان زیر بیرقش سینه می زنند که گویی آن یکی شمس است و این یک مولوی .  و اینان در کمین نشته اند تا گاه آب را گل آلود نموده و ماهی بسیار صید نمایند . شناخت اینگونه افراد و رعایت فاصله لازم با آنها قطعا زیان کمتری به همراه خواهد داشت .


مشاهده لینک زیر خالی از لطف نیست.

http://www.dl.4jok.com/wmv/Aftab-Parast[4JOK.com].wmv
طبقه بندی: علمی،  اجتماعی، 

تاریخ : جمعه 28 تیر 1392 | 06:56 ق.ظ | نویسنده : کاظم علیزاده | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic